Ragdoll je hned po mainské mývalí kočce druhá největší rasa koček na světě. Patří mezi polodlouhosrsté kočky a velikostně se řadí mezi středně velká plemena. Je to jedno z nejpopulárnějších plemen. Tělo těchto koček má působit mohutným dojmem. Kočky váží 4 až 7 kg. Kocouři něco mezi 7 a 10 kg a délka u kocourů od špičky nosu po špičku ocasu může dosahovat více než jeden metr.

Vzhled a stavba těla

Ragdoll je kočka velká, svalnatá, se silnými kostmi a plným hrudníkem. Nejdelší srst jí narůstá kolem límce a na ocase, na hlavě naopak nejkratší. Její srst je velmi hustá, hedvábně jemná a nemá sklony k plstnatění, pokud se o ni dobře staráme. Koťátka jsou většinou po narození celá čistě bílá, ale už po několika týdnech se začnou zbarvovat. Zbarvování srsti končí až ve 4 letech, kdy je ukončen i jejich tělesný vývin. Hlava je klínovitá s pevnou, silnou bradou. Nádherné velké oválné oči by měly být jasně modře zbarvené (čím jsou tmavší, tím lépe) a středně velké uši, posazené dále od sebe, jsou mírně zaoblené, nikoli do špičky. Nos je mírně prohnutý. Krk je obvykle krátký a tlustý a spolu s dlouhými chlupy plynule navazuje na hruď. Přední nohy jsou o něco kratší než zadní, zadní část mírně vystupuje nahoru. Velké tlapky mají kulatý tvar, mezi prsty vyrůstají chomáčky chloupků. Tyto kočky mají středně dlouhý a huňatý ocas. Vypadají jako plyšové hračky.

Ann Baker

Historie

Ragdoll patří mezi relativně mladá plemena. Zrodilo se v 60. letech 20. století v Kalifornii v Riverside (70 km východně od Los Angeles), kde bylo vyšlechtěno v chovatelské stanici Raggedy Ann chovatelkou perských koček Ann Baker. Ta pro chov plemene využila nečistokrevnou bílou kočku angorského typu jménem Josephine. Podle rozšířené legendy kočka Josephine během březosti utrpěla autonehodu bez vážných zranění, ale Ann tvrdila, že se Josephině po autonehodě objevily typické vlastnosti pro ragdolly – po zvednutí do náruče kočka uvolní své svalstvo a stává se submisivní více než jiná plemena. Tím se ragdollové podobají hadrovým panenkám – podle toho také dostaly své jméno ragdoll (z angl. RAG = hadr a DOLL = panenka). Zakladateli tohoto plemene se tedy stala Josephinina koťata Fugianna, Buckwheat a Daddy Warbucks. Aby se toto plemeno popularizovalo, byl rozšířen mýtus o údajné imunitě ragdollů proti bolesti. Ann Baker zahájila rozsáhlou kampaň na podporu nové rasy, a to se brzy dostalo i do amerických médií. Baker si vyhradila jméno plemene a založila International Ragdoll Cat Association (IRCA). Ve Spojených státech bylo toto plemeno uznáno v roce 1965.

Josephine
Fugianna
Buckwheat
Daddy Warbucks

Charakter

Ragdoll jsou velmi přátelské a něžné k lidem, rády se mazlí, jsou extrémně přítulné, klidné, poddajné, hravé, společenské, inteligentní, dobromyslné a velmi zvědavé. Vycházejí dobře i s ostatními kočkami. Říká se, že se podobají psům (hlídají si své majitele a téměř stále jsou jim v patách, s oblibou nosí své kočičí hračky – dokáží aportovat). Jsou velice důvěřivé, dokonce i k cizím, a díky tomu je možné využívat je při felinoterapii (terapie za přítomnosti kočky). V případě ohrožení neútočí a raději se stáhnou do ústraní. Proto se hodí i k malým dětem. Tyto kočky velmi rády odpočívají a dají se snadno naučit na domácí prostředí. Výborně se hodí do bytu a velmi snadno se přizpůsobí vašemu životnímu stylu. Dají se dobře vychovat. Nesnášejí moc dobře samotu, proto je dobré jim pořídit kočičího, psího nebo i jiného domácího mazlíčka jako kamaráda pro chvíle, kdy je jejich lidský páníček (na kterém jsou vyloženě závislé) mimo domov. Pak se udrží v dobré psychické i fyzické kondici. Chcete-li vytvořit ze svého domu či bytu domov, pořiďte si tuto kočičku.

Standard

Ragdoll patří do kategorie 1. (FIFe). Jsou uznané ve třech typech a šesti základních barvách srsti. K těmto barvám jsou přípustné další varianty.

http://www1.fifeweb.org/dnld/std/RAG.pdf

Typy:

COLORPOINT – kočky typu colorpoint musí mít nohy, uši, ocas i masku sladěné s trupem. Nos a polštářky na tlapkách mají tmavé, zatímco náprsenka, bříško a hruď jsou světlejšího odstínu. Nesmí mít nikde bílou barvu.

MITTED – je podobný colorpointu, ale na nohách má bílé punčošky – na předních kratší ideálně k zápěstí a na zadních delší až po patu (bez tmavých fleků). Od kořene ocasu až k bradě vede bílý pruh a polštářky na tlapkách jsou růžové. Atraktivní je bílý plamínek (blaze) na nose.

BICOLOR – ragdoll typu bicolor má záda, uši, ocas a masku tmavě zbarvenou. Okolo nosu by měla být dobře ohraničená rovnoměrná bílá skvrna ve tvaru obráceného písmene V. Bílý flek na zádech je povolený. Nohy a břicho jsou bílé a bez tmavých fleků. Na uších a ocase nesmí být žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být růžové.

Základní barvy srsti:

SEAL – černohnědá

BLUE – modrá

CHOCOLATE – čokoládová

LILAC – lilová

RED – červená

CREME – krémová

Další barevné varianty:

TORTIE – želvovinová

LYNX (TABBY) – s kresbou

TORBIE – kombinace tabby a tortie (želvovinové zbarvení vypadá jako pruhy)

EMS kódy
dědičnost zbarvení koťátek
lynx
podíl bílé barvy