Malé koťátko si v novém domově zvyká docela rychle, ale potřebuje více času a péče. Je náročnější na výživu a kvalitu krmení, tolik potřebnou pro jeho správný růst a vývoj. Potřebuje velmi jemné a citlivé zacházení, trpělivost a Vaší lásku. Dospělé kočičce trvá navykání trochu déle, vyžaduje opravdu dostatek trpělivosti. Kočky se při dobré péči dožívají poměrně vysokého věku, proto si vše důkladně promyslete – zda Vám například nebudou vadit kočičí chlupy, které budete muset uklízet, chození na stůl, na nábytek, pohovku, či zda nemáte alergii.

Co potřebuje:

Pro dobrý kontakt po příchodu do nové rodiny je dobré vzít si pár dnů volna, aby se koťátko nebo kočička v klidu seznámily s novým domovem a lidmi. S ostatními domácími mazlíčky je seznamujte opatrně, zvláště s pejsky. Poučte děti, jak koťátko správně zvedat a přistupovat k němu pomalu a citlivě. Mimochodem k dětem se ragdoll pro svou mírumilovnou a klidnou povahu výborně hodí.

Odstraňte z dosahu vše, co by mohla shodit, pozor na jedovaté květiny (kočky je rády okusují). Ukliďte z dosahu různé mycí a dezinfekční prostředky, elektrické kabely, léky. Do oken a na balkony je vhodné bytelně nainstalovat sítě, protože kočky mají rády přehled a vyhledávají vyvýšená místa (okna, parapety), obzvláště pokud bydlíte ve vyšších patrech. Pokud nemáte v oknech či na balkoně sítě, neotvírejte je dokořán, nepouštějte kočičku na balkon, aby nevypadla. Uvidí mouchu nebo ptáčka, a malér je na světě. Nebezpečná je i pootevřená ventilačka bez dozoru, kočička v ní uvízne a nedokáže se z ní dostat. Věnujte pozornost také různým škvírám, dutinám a koupelnovým šachtám a světlíkům. Kočky do nich rády zalézají. Není vhodné pouštět ragdollíka ven, pokud nemáte například zabezpečenou terasu (ze stran i z vrchu). Dejte pozor, abyste ji omylem nezavřeli do pračky. Může se tam schovat jak do prázdného bubnu, tak i do připraveného prádla na praní. Zavírejte WC, aby do něj nespadla. Malé kotě se může v záchodové míse i utopit. Další nebezpečí číhá na varné desce či horké plotně. Když zavíráte například dveře od spíže nebo lednici, dejte pozor, ať jí neskřípnete tlapku. Pozor na hořící svíčky. Ze špinavých bot nebo koleček od kočárku může chytit nějaký bacil nebo virus. Nenechávejte nikde volně ležet nitě nebo provázky. Kotě i kočka se do nich může zamotat a uškrtit se. Pozor také na holicí strojky s žiletkami položené na vaně, ať se kočička nedopatřením při okusování nepořeže.

Připravte novému přírůstku pelíšek na klidném místě, i když kotě si přesto jistojistě najde bezpečné místečko na spaní samo. Vhodné jsou různé kočičí budky, košíky a kukaně, které pořídíte v každé chovatelské prodejně či v internetovém obchodě. Kočky dlouho rády spí a milují teplo, i když ragdollovi je díky jeho kožíšku často horko a vyhledá spíš chladnější plochu. Je dobré, když si může vybrat dle své momentální potřeby.

Kočky mají ostré drápky a potřebují si je pravidelně obrušovat. Pořiďte jí speciální škrabadlo nebo stačí kousek kmene, popřípadě kus hrubého koberce, který pevně přiděláte, zabráníte nebo zmírníte tím poškozování vašeho čalouněného nábytku. Pro ragdollíka je nejlepší vysoké stabilní škrabadlo („strom“) s větším průměrem škrabacích sloupů, protože ragdoll je přeci jen velká kočka. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že naši kočičáci moc nezalézají do boudiček, které některá škrabadla mívají. Spíše si užívají co nejvyšší místa, aby mohli sledovat domácí dění a odpočívat tam. Také rádi leží na houpačce připevněné na škrabadle. K nezaplacení jsou pratelné potahy. Škrabadlo je přeci jen kočkami nejvíc osídlený kus nábytku doma, a pokud ho mají k dispozici, jsou velmi šťastné.

Připravte dostatečně velký záchodek na kočičí stelivo, kde se bude zvířátko vyměšovat a co nejdříve jej tam několikrát posaďte, aby si to zapamatovalo. Vytvořte jeho packou díru a imitujte zahrabávání exkrementů. Celé to opakujte jednou nebo dvakrát a Vaše kotě už bude vědět co a jak. Kočičí maminka naučí svoje koťátka, kde se vyprázdnit. Koťátka tohle chování zvládnou přibližně ve věku 5 až 6 týdnů, kdy začnou používat kočičí záchodek a často tráví dlouhé chvíle zahrabáváním svých exkrementů. Nezapomeňte na pravidelné čištění toalety, kočky jsou velmi čistotné. U nás používáme kvalitní hrudkující bentonitové stelivo a lehké přírodní stelivo rostlinného původu. Záchodky lze pořídit otevřené nebo kryté, které eliminují zápach, ale u nás se upřednostňují ty otevřené, protože je okamžitě po použití čistíme a já mám raději „vše pod kontrolou“.

Misky na vodu a na potravu musí být vždy čisté, voda musí být po celý den k dispozici a kočky jí raději pijí z větších ploch, proto je na vodu lepší větší miska, skleněná, keramická nebo nerezová. Plastové misky se špatně vymývají, dlouho drží pach a kočičce se z nich může na bradě dělat tzv. kočičí akné. Dobré jsou i fontánky. Kotě i kočka musí mít krmivo stále k dispozici. Potrava by měla být čerstvá a dosahovat pokojové teploty. V žádném případě se nedoporučuje mléko a zbytky od stolu, mohou vyvolat průjem. V prodeji je již mnoho druhů granulek, konzerviček, paštik a kapsiček, určených pouze pro kočičky. Vybírejte krmivo s velkým podílem masa. Nekrmíme granulemi pro psy, mají jiné složení a kočky mají jiné nároky na výživu než pes. Kočce můžeme přilepšit nekořeněnými měkkými sýry, vařeným rybím a drůbežím masem, vařenou zeleninou, kvalitním libovým syrovým masem (které bylo nejprve zmrazené), pamatujte, že kočka je masožravec. Nedávejte kuřecí nebo rybí kosti, jsou ostré a nebezpečné. Pro kotě a kočičku jsou také vhodné speciální pamlsky, vitamínové doplňky.

Mluvte klidně, mazlete se s ní, pořiďte jí na hraní různé míčky, pírka, klubíčka, plyšové myšky, to vše můžete zavěsit na provázky, kotě i kočka bude mít pohyb a zábavu. Na trhu je velký výběr hraček určený speciálně pro kočky. U nás jsou nejoblíbenější šustivé tunely, koulodráhy, šustící míčky, udice s pírky (ty nenechávat s kočkou bez dozoru, aby si neublížila) a obyčejné krabice. Hračky obměňujte, aby kočičce nezevšednily, vždy vyndejte nové a ty staré na čas schovejte. Některé hračky, hlavně ty s různými pírky, vezmou rychle za své.

Koťátko nebo kočičku pravidelně kartáčujte (důležité hlavně u starších zvířat), u delší srsti je nutné pravidelné vyčesávání. Kočka si olizováním srsti odstraňuje odumřelé chlupy a nečistoty. Sledujte vyměšování. Do trávicí soustavy se olizováním mohou dostat odumřelé chlupy tvořící tuhé chuchvalce (bezoáry), které se mohou nahromadit v žaludku nebo zneprůchodnit střevo a kočka může uhynout. Nejen u veterináře je možno zakoupit speciální pastu, kterou preventivně proti ucpání podáváme. Čištění žaludku pomáhá také tráva nebo jiné zelené rostliny (velmi vhodný je šáchor – papyrus), dokonce je možno zakoupit i speciální pamlsky či krmivo. Kočičku zvykejte na manipulaci, prohlížení a čištění uší, česání. Nedoporučuje se na údržbu srsti používat tzv. furminátor, ten by mohl srst Vašeho ragdolího miláčka poškodit.

Asi tak každé 4 až 6 týdnů ostříhejte kočičce ostré špičky drápků, ale pozor, jen průhledné konce, abyste kočičku neporanili a nezpůsobili krvácení. Mohla by se jí do rány dostat infekce. Buďte při tom velmi opatrní a klidní, ať na kočičku nepřenesete strach nebo stres. Ideální je kombinovat tyto činnosti s mazlením. Pokud si na stříhání drápků netroufnete, můžete o tento běžný úkon požádat svého veterináře.

Pravidelně ji kontrolujte, zda nemá např. blešky, odčervujte, a nechte každoročně přeočkovat. Na odčervení se používají pasty, tabletky nebo spot-ony. Ideální je to střídat, i když třeba naše kočičky pastu přímo nesnáší. Tabletku bez problémů dostanete do kočičky tak, že si kleknete na zem, posadíte si ji jemně mezi kolena a za stálého drbání jí mírně zakloníte hlavu, otevřete prsty tlamičku, tabletku dáte co nejdál do krku, tlamku s citem podržíte zavřenou a moment počkáte, než ji spolkne. A je to. Pak jí ještě pomazlete, aby si to spojila s příjemným zážitkem a příště se před Vámi nechtěla schovat. O vhodné vakcíně se poraďte se svým veterinárním lékařem. Některé infekční choroby mohou být smrtelné! Zdravé zvíře je čisté, bez výtoku z nosu a očí, má tuhou stolici a čistou, lesklou srst, je hravé a pravidelně jí. Při jakýchkoli problémech (apatie, rýma, kašel, ztížené dýchání, výtoky z nosu, uší a očí, nechutenství, průjmy, kožní a pohybové problémy) navštivte veterináře. Vyberte si takového, který se více orientuje na kočičky a nejsou pro něj na prvním a hlavním místě jen pejsci. Včasná diagnóza mnohdy zvířeti zachrání život, zvláště malá koťátka jsou velice choulostivá. Při manipulaci a čištění jak kočičky, tak i její toalety a misek, dodržujte zásady hygieny.

Naše koťátka budou vždy již kastrovaná. Kastrací se předejde hlasitým projevům při mrouskání, u kocourků značkování teritoria svou močí. Kastrovaná zvířata jsou celkově klidná a pohodová (názor, že kastráti jsou líní apod., není opodstatněný). Pokud bude kočička krmena správně, nehrozí její zvýšení váhy po kastraci.

Na kočičku nekřičte, nebijte ji rukou, stačí nepatrně zvýšený hlas, syknutí nebo lehké plácnutí novinami, a to pouze když ji přistihnete přímo při nežádoucí činnosti. Pokud jí ublížíte, ztratíte její důvěru a ona Vám to nezapomene. Kočky samy dají najevo, jestli se chtějí mazlit nebo ne, některé preferují úzký tělesný kontakt, některé jsou trochu víc nezávislé a samostatné. Nemají rády shon a hluk, ostré světlo a výrazné pachy, nelíbí se jim, když je do něčeho nutíte násilím.

Pokud jedete na dovolenou, zajistěte si zavčasu hlídání, nejlépe někoho z rodiny nebo z Vašich blízkých přátel. Je-li kočka zvyklá žít v bytě a potřebujete odjet třeba jen na 3 – 4 dny, může zůstat doma, pokud jí připravíte dostatečně velkou toaletu, misku s vodou a granulemi, a zajistíte někoho, kdo jí alespoň jednou denně vyčistí záchodek, doplní granulky a vymění vodu za čerstvou. Kočky nerady mění svoje teritorium a některé velmi špatně nesou změny místa pobytu. Na přepravu kočky jsou velmi vhodné pevné plastové a omyvatelné přepravky, zvykejte ji od malička. Ragdoll potřebuje dostatečně velkou přepravku, minimální rozměry jsou alespoň: délka 54cm, šířka 33cm, výška 33cm, nebo i větší. Když je venku chladno, dejte do přepravky deku. Nést kočku k veterináři v plátěné tašce, v ruce nebo volně v autě, je nebezpečné, může se leknout, zranit Vás a utéct, v horším případě může způsobit dopravní nehodu.

Naše koťátka jsou pro případ ztráty označena mikročipem, je to podmínka i pro vycestování do ciziny. Není doporučeno nosit různé obojky, kočky jsou průzkumníci a atleti, při přelézání všeho možného se může zachytit a uškrtit. Pokud obojek použijete, pak je třeba ho spojit tak, aby se snadno vysvlékl, pokud by se za něj kočka někde zachytila (např. spojit konce gumičkou). Pokud se Vám kočička nedej bože ztratí, což by se nemělo nikdy stát, ihned nás kontaktujte, neváhejte a sdělte to všem sousedům, známým, rozhoďte sítě po všech lidech v okolí, sdílejte to na sociálních sítích, kontaktujte nejbližší útulky, můžete dát i inzerát do místního tisku, po okolí rozneste letáčky s její fotkou – nečekejte, až se Vám vrátí sama.

Kočičky (a nejen ony) mají duši a city. Každá má jinou povahu. Pokud si získáte její důvěru, bude Vás věrně milovat a stane se Vaším kamarádem pro dobré i zlé časy. Bude Vás pravidelně vítat ve dveřích, zvědavě prohlížet Váš nákup, spát vedle Vás na pohovce, sledovat s Vámi televizi, vrnět Vám do ucha, masírovat Vás předními tlapkami, pobroukávat, když na ni mluvíte, vřískat, když přijde čas krmení a Vy vezmete do ruky kapsičku s papáním. Většina majitelů ragdollů zanedlouho pořizuje svému mazlíkovi ještě jednoho kamaráda. Je to plemeno, které nesnáší samotu a může o samotě velmi trpět. Když jsou dva, snadno se zabaví, vzájemně se myjí, hrají si, spí spolu, hřejí se o sebe. Mezi náklady na jednu nebo dvě kočky je jen nepatrný rozdíl. Proto my rozhodně doporučujeme pořídit si kočičky dvě. Každá může být klidně z jiné chovatelské stanice, a pokud jsou kastrované, tak ani nezáleží na pohlaví. Dva kastrovaní kocourci vytvoří ideální kamarádské duo.